Aanvragen octrooien drogen verder op
De smeerolie van onze economie lijkt verder op te drogen. We verliezen terrein als het gaat om het aanvragen van octrooien. Dat aantal daalde in een jaar tijd met ruim 8 procent, blijkt uit cijfers van het Europees Octrooibureau.
De verklaring is mogelijk minder ingrijpend dan gevreesd, zegt Anton Versluis van het Europees Octrooibureau: Nederlandse bedrijven hebben veel te maken met de transportsector, zoals Airbus. 'Die hebben als gevolg van de coronacrisis veel minder octrooiaanvragen ingediend. en er wordt minder geïnvesteerd in het licenseren van uitvindingen. Maar er zijn zeker positieve dingen te melden: Nederland is nog steeds nummer vier als het gaat om het aantal octrooiaanvragen per inwoner.'
Luister terug | Patent op vaccin is nog lang geen kant-en-klaar recept
En op het terrein van onder meer farmaceutica en computers is er nog sprake van sterke groei, benadrukt Versluis. Sowieso vindt hij het nog veel te vroeg om van een trend te spreken. 'Op een aantal gebieden wordt eventjes de hand op de knip gehouden, maar wij denken dat het later weer bijtrekt. Zo gaat Signify, de lampendochter van Philips die tegenwoordig ook ontsmettende UV-lichten levert, en DSM omhoog. Er zijn echt wel positieve elementen te zien.'
Lees ook | Corona lijkt doorbraak voor landbouwrobot
Om aangehaakt te blijven bij snelgroeiende 'octrooilanden' als China en Saoedi-Arabië zijn wel gerichte investeringen in innovatie nodig, waarschuwt Versluis. 'In absolute aantallen zijn we nog altijd één van de koplopers, maar er moet zeker geïnvesteerd worden in de smeerolie van de economie. Dus het is nog geen trend, maar laat het ook absoluut geen trend worden.' Zonder innovatie geen voorspoed, is immers het devies.