BNR logo
  • Nieuws
  • Radio
    • Programmagids
    • AEX Factor
    • Baanbrekende Businessmodellen
    • Beleggerspanel
    • Beter
    • BNR Auto-Update
    • BNR Europa
    • BNR Mobility
    • BNR Sport
    • BNR's Big Five
    • Boardroompanel
    • Boekestijn en De Wijk
    • BREEKT
    • Column Ben van der Burg
    • Column Bernard Hammelburg
    • Column Jaap Jansen
    • Column Marianne Zwagerman
    • Column Paul Laseur
    • Crypto Update
    • Cryptocast
    • De Nationale Autoshow
    • De Nieuwe Wereld
    • De Ochtendspits
    • De Top van Nederland
    • De Wereld
    • Digitaal
    • Duurzaam
    • Economenpanel
    • Eyeopeners
    • Kees de Kort
    • Koplopers
    • Lobbypanel
    • Ondernemerspanel
    • Postma in Amerika
    • Spitsbrekers
    • Tech Update
    • The Daily Move
    • The Friday Move
    • Toon van de Week
    • Vastgoed Gezocht
    • Wereldveroveraars
    • Werkverkenners
    • Wetenschap Vandaag
    • Zakendoen
  • Gemist
    • Alle podcasts
    • All in the Game
    • Amerika Podcast
    • BNR Perestrojkast
    • China Podcast
    • Column Corné van Zeijl
    • Crypto Cowboys
    • Cryptocast
    • De Ben Tiggelaar Podcast
    • Dé Klantenpodcast
    • De Legende van Satoshi Nakamoto
    • De Nieuwsdag
    • De Ondernemerskamer
    • De Technoloog
    • Een Jaar Burgemeester
    • Europa Update
    • Factcheck Europa
    • Het Bromvliegeffect
    • Het Nieuwe Geld
    • Honger
    • IJzige Tongen
    • Italië Podcast
    • Ochtendnieuws
    • Petrolheads
    • Podcast Top 40
    • De Strateeg
    • Space Cowboys
    • Spitsbrekers
    • The Road to Zandvoort
    • Ukrayina
    • Voeding van morgen
    • Vraag het Gommers
    • Werkprofessor
    • Zakendoen De Veranderaars
  • Partners
Internationaal

Kandidatenlijst Macron is bijna af: 'Titanenwerk'

  • Judith Laanen
donderdag 11 mei 2017, 17:36 Update: donderdag 11 mei 2017, 18:46
Frankrijkhistoricus Niek Pas: 'Titanenwerk verricht bij samenstelling lijst'

De kandidatenlijst van de nieuwe Franse president Emmanuel Macron is bijna af. Vandaag presenteerde hij het eerste deel van zijn lijst: 214 mannen en 214 vrouwen zijn gekozen uit 19.000 Fransen die zich aanmeldden als kandidaat-Kamerlid voor zijn partij La Republique En Marche!.

Een poppetje van Emmanuel Macron. Foto ANP
Een poppetje van Emmanuel Macron. Foto ANP

Hoeveel mensen op de lijst ook daadwerkelijk politieke ervaring hebben is nog niet duidelijk geworden, vertelt Frankrijkhistoricus Niek Pas: 'De helft van de kandidaten komt uit de maatschappij. Dat kunnen juristen zijn maar ook werklozen, pensionado’s of studenten.' Van de kandidaten zijn er 24 zittende parlementariërs, maar dat is natuurlijk heel weinig op het totale aantal, zegt Pas. Ze komen wel allemaal uit het kamp van de socialisten.

Nog 149 vacatures te gaan

Macron moet in totaal 577 kandidaten hebben voor zijn nieuwe parlement, dus er staan nog wat plekken open. Of die overige plekken naar de tegenpartij, de republikeinen, gaan is nog niet duidelijk. Macron heeft nog een week om zijn lijst compleet te krijgen. Volgens Pas probeert de partij van Macron politieke ruimte te creëren, omdat er ook nog kandidaten uit de overzeese gebieden van Frankrijk bij zouden kunnen komen.

'Titanenwerk verricht'

Het voor elkaar krijgen van die evenwichtige verdeling in het parlement gaat heel langzaam, maar het was dan ook monnikenwerk. De afgelopen maanden heeft een speciale commissie van tien personen 'titanenwerk verricht', zegt Pas. De commissie ploegde zich door meer dan 20.000 cv's, voerde met 1500 mensen gesprekken en kozen er uiteindelijk 428 uit. De criteria waarop de kandidaten beoordeeld worden zijn ook belangrijke punten voor Macron, vertelt Pas. In het licht van de afgelopen schandalen waren bijvoorbeeld geen veroordelingen en een verklaring van goed gedrag heel belangrijk. 'Daar hamerde Macron ook op.'

Jongens tegen de meisjes

De man-vrouwverhouding komt niet zomaar uit de lucht vallen, vertelt Pas. In 2000 werd een wet aangenomen dat alle politieke partijen gelijke aantallen mannen en vrouwen op de kandidatenlijst moeten hebben. Sinds 2008 is dit ook opgenomen in de Franse grondwet. Als partijen zich niet aan deze evenwichtigheid houden, kunnen ze gekort worden op subsidies door de overheid, vertelt Pas. Tijdens de vorige verkiezingen in 2012 werden er voor het eerst meer vrouwen en minderheden in de Franse overheid gekozen, schreef de Franse nieuwszender France 24.

Maar ook daar is het wel eens misgegaan, vertelt Pas. 'In het verleden is het ook wel voorgekomen dat er her en der vrouwen naar voren geschoven werden om maar te voldoen aan de formele criteria.' Macron heeft ook aangekondigd dat de ministersploeg ook aan de gelijke verdeling mannen en vrouwen zal voldoen.

Fransen in juni weer naar de stembus

Op 11 en 18 juni mogen de Fransen dus opnieuw naar de stembus om de leden van het Assemblée Nationale, de Franse Tweede Kamer, te kiezen. Kiezers uit 577 districten kiezen dan hun vertegenwoordiger. Website Bloomberg maakte dit handige overzicht hoe de Fransen hun president en parlement kiezen.

Emmanuel MacronFrankrijkFranse verkiezingenInternationaalMacron
Deel dit artikel:

Aanbevolen podcasts

Eerste geval apenpokkenvirus in Nederland; Spoedvergadering WHO

Regeringsploeg Macron compleet, Catherine Colonna wordt buitenlandminister

Canada verbiedt apparatuur Huawei en ZTE in 5G-netwerken

Volg de discussie via Facebook of Twitter

Doe mee aan de discussie op onze Facebookpagina of via Twitter (#bnr).
BNR Facebook BNR Twitter
live-studio-image
  • BNR Nieuwsradio

  • Contact
  • Frequenties
  • Files en flitsers
  • BNR Nieuwsbrief
  • Podcasts
  • RSS feed
  • Disclaimer
  • Zakelijke info

  • Dutch Podcast Awards
  • Adverteren
  • Podcast laten maken
  • Vacature plaatsen op BNR
  • Werken bij BNR
  • Stages
  • FD Mediagroep

  • Company.info
  • Energeia
  • ESB
  • FD
  • FD Mediagroep
  • Investment Officer
  • Listn
  • PensioenPro
  • Download de app

  • Privacy
  • Copyright
  • Cookies
  • Voorwaarden