Koerden grote verliezers Syrië-deal
De Verenigde Staten en Turkije hebben een akkoord bereikt over een staakt-het-vuren in Noord-Syrie. Dat maakte de Amerikaanse vice-president Mike Pence gisteravond bekend vanuit Ankara, waar hij sprak met de Turkse president Erdogan. De Koerdische milities krijgen vijf dagen om zich terug te trekken uit het gebied.
Goed nieuws voor Turkije, zegt president Trump. 'Slecht nieuws voor de Koerden', zegt buitenlandcommentator Bernard Hammelburg. 'Ze moeten daar weg, het land wordt Koerdenrein. Erdogan krijgt in deze deal volledig zijn zin'.
Volgens Turkije-correspondent Joost Lagendijk zijn er nog veel vragen over de deal. 'Het lijkt een Turkse overwinning, maar er zitten twee adders onder het gras. Want over welk gebied hebben we het? De Turken doelen op de hele strook waarvan ze nu pas twintig procent in handen hebben, de Koerden en de Amerikanen lijken het juist over die twintig procent te hebben. Het is dus de vraag wat er over vijf dagen gaat gebeuren nu er twee verschillend interpretaties van het akkoord zijn.'
Lagendijk denkt dat de knoop over vijf dagen wordt doorgehakt, dan staat ook de top tussen Erdogan en Poetin gepland. 'De Russen willen de regie, ik zie de Russen niet akkoord met wat de Turken willen.'