Internationaal9 jun '23 09:17

'Oekraïne neemt nu heel duidelijk initiatief'

Auteur: Joëlle Baelde

'Het is heel duidelijk dat Oekraïne nu bezig is het initiatief te nemen, wat een nieuwe fase inluidt. Zeker als ze het initiatief lang kunnen vasthouden en daar ook vooruitgang boeken.' Dat zegt defensiespecialist Peter Wijninga van het Den Haag Centrum voor Strategische Studies. Volgens de Amerikaanse nieuwszender ABC News is het langverwachte tegenoffensief eindelijk begonnen. 'Maar Kiev houdt zich nog stil', aldus Wijninga.

Maar er is nu ook veel aandacht voor de humanitaire ramp na de verwoesting van de Kachovka-dam eerder deze week. 'Een extra kopzorg', aldus Wijninga. 'Zeker als er een offensief plaatsvindt.'
Maar er is nu ook veel aandacht voor de humanitaire ramp na de verwoesting van de Kachovka-dam eerder deze week. 'Een extra kopzorg', aldus Wijninga. 'Zeker als er een offensief plaatsvindt.' (ANP / Associated Press / Evgeniy Maloletka)

De afgelopen maanden is er veel aandacht besteed aan het langverwachte tegenoffensief. 'Ik kan me heel goed voorstellen dat Zelenski en zijn staf de volledige aandacht bij dat offensief willen houden. Want het is een kwestie van erop of eronder', zegt Wijninga.

Maar er is nu ook veel aandacht voor de humanitaire ramp na de verwoesting van de Kachovka-dam eerder deze week. 'Een extra kopzorg', aldus Wijninga. 'Zeker als er een offensief plaatsvindt.'

Lees ook | Opblazen Nova Kachovka stuwdam leidt tot grote overstromingen en evacuatie dorpen

Toch hebben de Oekraïners volgens Wijninga rekening gehouden met dit scenario. 'Er was al sprake van dat die dam mogelijk zou worden opgeblazen in oktober vorig jaar. Ik denk dat ze daar ook niets gepland hadden. Ze zijn duidelijk in het oosten, bij Bachmoet, nog steeds heel actief en ook op andere plekken. Het is heel duidelijk dat Oekraïne nu bezig is het initiatief te nemen, wat een nieuwe fase inluidt, zeker als ze het initiatief lang kunnen vasthouden en daar ook vooruitgang boeken.'

‘Het is heel duidelijk dat Oekraïne nu bezig is het initiatief te nemen’
Peter Wijninga, defensiespecialist

Extra steun voor Oekraine

Minister Liesje Schreinemacher voor Buitenlandse Handel en Ontwikkelingssamenwerking noemt de humanitaire ramp in Nova Kachovka 'verschrikkelijk'. De komende dagen zal worden bekeken wat Nederland nog meer kan doen. 'Vooral humanitaire hulp is nodig zoals voedsel, babyvoeding, tenten, bootjes en medicijnen', aldus Wijninga.

Lees ook | 'Oorlog is een volgende fase ingegaan'


Deel dit artikel

Gerelateerde artikelen