Euthanasie-advies Hoge Raad neemt niet alle twijfels weg
Een arts mag - op basis van een schriftelijke wilsverklaring - euthanasie uitvoeren bij iemand met diepe dementie. Dat heeft de Hoge Raad vandaag besloten. Dat kan ook in een situatie waarin de patiënt de wens voor euthanasie niet meer zelf kan bevestigen.
Lees ook | Hugo de Jonge: euthanasie is niet het antwoord
De Raad deed een uitspraak over de verpleeghuisarts die in 2016 euthanasie bij een 74-jarige dementerende vrouw uitvoerde. Die arts heeft volgens de Raad dus juist gehandeld.
'Dit is een uitspraak die onze dilemma's niet allemaal oplost', zegt René Héman, voorzitter van artsenfederatie KNMG. Je mág dus euthanasie uitvoeren, mits je je hebt ingespannen om te zien of de patiënt dat nog steeds wil. Maar iemand moet altijd nog voldoen aan de andere zorgvuldigheidseisen. Daarbij gaat het er onder meer om dat je moet vaststellen of iemand uitzichtsloos en ondraaglijk lijdt.
Twee artsen
Belangrijk is volgens Héman dat de Hoge Raad nu heeft geadviseerd dat er twee onafhankelijke artsen moeten kijken. 'Dat geeft toch wat meer body aan de beoordeling'.