BNR logo
  • Nieuws
  • Radio
    • Programmagids
    • AEX Factor
    • Baanbrekende Businessmodellen
    • Beleggerspanel
    • Beter
    • BNR Auto-Update
    • BNR Europa
    • BNR Mobility
    • BNR Sport
    • BNR's Big Five
    • Boardroompanel
    • Boekestijn en De Wijk
    • BREEKT
    • Column Ben van der Burg
    • Column Bernard Hammelburg
    • Column Jaap Jansen
    • Column Marianne Zwagerman
    • Column Paul Laseur
    • Crypto Update
    • Cryptocast
    • De Nationale Autoshow
    • De Nieuwe Wereld
    • De Ochtendspits
    • De Top van Nederland
    • De Wereld
    • Digitaal
    • Duurzaam
    • Economenpanel
    • Eyeopeners
    • Kees de Kort
    • Koplopers
    • Lobbypanel
    • Ondernemerspanel
    • Postma in Amerika
    • Spitsbrekers
    • Tech Update
    • The Daily Move
    • The Friday Move
    • Toon van de Week
    • Vastgoed Gezocht
    • Wereldveroveraars
    • Werkverkenners
    • Wetenschap Vandaag
    • Zakendoen
  • Gemist
    • Alle podcasts
    • All in the Game
    • Amerika Podcast
    • BNR Perestrojkast
    • China Podcast
    • Column Corné van Zeijl
    • Crypto Cowboys
    • Cryptocast
    • De Ben Tiggelaar Podcast
    • Dé Klantenpodcast
    • De Legende van Satoshi Nakamoto
    • De Nieuwsdag
    • De Ondernemerskamer
    • De Technoloog
    • Een Jaar Burgemeester
    • Europa Update
    • Factcheck Europa
    • Het Bromvliegeffect
    • Het Nieuwe Geld
    • Honger
    • IJzige Tongen
    • Italië Podcast
    • Ochtendnieuws
    • Petrolheads
    • Podcast Top 40
    • De Strateeg
    • Space Cowboys
    • Spitsbrekers
    • The Road to Zandvoort
    • Ukrayina
    • Voeding van morgen
    • Vraag het Gommers
    • Werkprofessor
    • Zakendoen De Veranderaars
  • Partners
Juridisch

'Beeldvorming belangrijk in coronatijd'

  • BNR Webredactie
donderdag 24 maart 2022, 8:05 Update: donderdag 24 maart 2022, 11:13

De schandalen rondom de mondkapjesdeal van Sywert van Lienden stapelen zich op. Gisteren onthulde De Volkskrant dat Hugo de Jonge zich als minister van Volksgezondheid wel degelijk actief bemoeide met de deal. Inmiddels is ook duidelijk dat Van Lienden en zijn partners vanaf het begin van plan waren winst te maken met hun mondkapjesdeal met de overheid. Dat staat uit het boek 'Sywerts miljoenen' van Jan-Hein Strop en Stefan Vermeulen van Follow the Money dat vandaag verschijnt.

Minister Hugo de Jonge (Volkshuisvesting) staat de pers te woord over de mondkapjeshandel van Sywert van Lienden.
Minister Hugo de Jonge (Volkshuisvesting) staat de pers te woord over de mondkapjeshandel van Sywert van Lienden.ANP / ANP / Bart Maat

Co-auteur van het boek Stefan Vermeulen zegt ook 'steeds verrast' te zijn wat er allemaal 'meer onder de tegels vandaan' komt. Hij is blij met het Volkskrantonderzoek, het bevestigt immers wat de auteurs al vermoedden maar niet hard konden maken. Ze wisten dat het ministerie een motief had om Van Lienden binnen te halen 'omdat hij (Sywert, red.) kritisch was op het beleid'. De auteurs hadden geen bewijs dat Hugo de Jonge betrokken was, maar het was onwaarschijnlijk dat een topambtenaar als secretaris-generaal Bas van den Dungen op eigen houtje had geopereerd, zonder een demarche van De Jonge.

Lees terug | De Jonge werkte mee aan de mondkapjesdeal, de vraag is nog in welke hoedanigheid

Angst en beeldvorming

Het geeft volgens Vermeulen aan hoe belangrijk beeldvorming in coronatijd was voor het kabinet. 'Het land en de Kamer moesten mee in de aanpak van de crisis, dit leert iets over hoe het land geleid is: met angst voor de publieke opinie en nadruk op beeldvorming.' Sywert van Lienden was zeer actief op social media waar hij zijn kritiek op het beleid uitte, volgens Vermeulen is hij binnengehaald in de hoop dat hij zich minder kritisch zou uitlaten.

Hoe gaat het nu verder als blijkt dat Hugo de Jonge niet de waarheid heeft gesproken? 'De Jonge gaat het moeilijk krijgen. Anderzijds is hij geen minister meer van Volksgezondheid. Ernst Kuipers is politiek verantwoordelijk voor wat De Jonge heeft gedaan.'

Uitleg in de Kamer

De Tweede Kamer heeft minister Kuipers inmiddels opgeroepen om uitleg te komen geven over de laatste onthullingen van De Volkskrant. Ook oud-minister Hugo de Jonge is opgeroepen. GroenLinks-leider Jesse Klaver vindt dat er een feitenrelaas moet komen omdat De Jonge heeft 'gelogen.'

Het is opmerkelijk dat ook de oud-minister uitleg moet komen geven in de Kamer, omdat hij inmiddels een andere positie in het nieuwe kabinet heeft. De Jonge heeft het volgens Klaver 'ingewikkeld gemaakt' voor de Kamer door nu al in de media te reageren op de berichtgeving. 'Hiermee zegt hij ook, ik wil hier het woord over voeren, nou vriend, kom dat dan maar in de Tweede Kamer doen.'

Klaver wil nog niet vooruitlopen op wat de consequenties moeten zijn voor De Jonge.

Vrijdag zit Stefan Vermeulen samen met FTM collega Jan-Hein Strop bij The Friday Move op BNR om meer te vertellen over hun boek 'Sywerts miljoenen'.

Hugo de JongeSywert van Lienden
Deel dit artikel:

Aanbevolen podcasts

VVD-Kamerlid: meer inzetten op flexibele woonruimte in Nederland

'De Jonge wekt illusie dat hij problemen oplost met huurplannen'

Rutte geïrriteerd in sms-debat: 'Als er geen vertrouwen is, ga ik andere dingen doen'

Volg de discussie via Facebook of Twitter

Doe mee aan de discussie op onze Facebookpagina of via Twitter (#bnr).
BNR Facebook BNR Twitter
live-studio-image

Populairste podcasts

Arthur van Schayk (Remeha) over het verplicht installeren van warmtepompen

Dit is Lucid van plan in Nederland

Zijn we te bang voor escalatie?

SE02E18 | Juul Manders & Christijan Albers

Pandemieterugblik deel 2: De aangepaste OMT-adviezen

  • BNR Nieuwsradio

  • Contact
  • Frequenties
  • Files en flitsers
  • BNR Nieuwsbrief
  • Podcasts
  • RSS feed
  • Disclaimer
  • Zakelijke info

  • Dutch Podcast Awards
  • Adverteren
  • Podcast laten maken
  • Vacature plaatsen op BNR
  • Werken bij BNR
  • Stages
  • FD Mediagroep

  • Company.info
  • Energeia
  • ESB
  • FD
  • FD Mediagroep
  • Investment Officer
  • Listn
  • PensioenPro
  • Download de app

  • Privacy
  • Copyright
  • Cookies
  • Voorwaarden