De wapenwedloop der serie-aanbieders
Morgen is het D-Day voor alle liefhebbers van Game of Thrones, want het zevende seizoen van de razend populaire HBO-serie is vanaf komende week te zien. Maar dan moet je wel abonnee zijn van Ziggo én het aanvullende Movies & Series Large-pakket hebben.
En dat kost uiteraard wat. Game of Thrones is niet de enige serie die exclusief aan één platform verbonden is. Zo heeft Netflix House of Cards, heeft Amazon Prime The Grand Tour, Videoland heeft De Zwarte Tulp en KPN Presenteert heeft Brussel. Al die exclusieve zenders maken het de kijker niet makkelijker.
Jongeren kijken gewoon illegaal
Want al die pakketten afsluiten kost enorm veel geld. De enige andere optie: illegaal kijken. ‘Dat is wel een doorn in het oog van de makers en de zenders in Nederland’, vertelt Taco Zimmerman van Tuvalu Media. ‘Vooral jonge mensen hebben er geen enkele moeite mee om een film op een illegaal device te bekijken’, vervolgt hij.
Zimmerman maakt zich zorgen om de strijd om te kijker. ‘Videoland moet bijvoorbeeld opboksen tegen Netflix. Dat is een oneerlijke strijd.’ Een oplossing zou een Spotify voor films en series zijn. ‘Spotify heeft op een geniale manier alle muziek ter wereld bij elkaar gebracht’, vertelt BNR-filmredacteur Kevin Goes. ‘Bij Netflix mis je elk keer die ene leuke serie. Als je zo’n Spotify-idee zou hebben, heb je alles in één keer. Dat is het ideaalbeeld.’
Iedereen wil kosten op eigen manier terugverdiend
Dat gaat er volgens Zimmerman echter nooit komen. ‘Daarvoor is het rechtenpalet veel te ingewikkeld en zijn de investeringen veel te groot. Die moeten op een bepaalde manier worden terugverdiend en ieder doet dat op zijn eigen manier.’