BNR logo
  • Nieuws
  • Radio
    • Programmagids
    • AEX Factor
    • Baanbrekende Businessmodellen
    • Beleggerspanel
    • Beter
    • BNR Auto-Update
    • BNR Europa
    • BNR Mobility
    • BNR Sport
    • BNR's Big Five
    • Boardroompanel
    • Boekestijn en De Wijk
    • BREEKT
    • Column Ben van der Burg
    • Column Bernard Hammelburg
    • Column Jaap Jansen
    • Column Marianne Zwagerman
    • Column Paul Laseur
    • Crypto Update
    • Cryptocast
    • De Nationale Autoshow
    • De Nieuwe Wereld
    • De Ochtendspits
    • De Top van Nederland
    • De Wereld
    • Digitaal
    • Duurzaam
    • Economenpanel
    • Eyeopeners
    • Kees de Kort
    • Koplopers
    • Lobbypanel
    • Ondernemerspanel
    • Postma in Amerika
    • Spitsbrekers
    • Tech Update
    • The Daily Move
    • The Friday Move
    • Toon van de Week
    • Vastgoed Gezocht
    • Wereldveroveraars
    • Werkverkenners
    • Wetenschap Vandaag
    • Zakendoen
  • Gemist
    • Alle podcasts
    • All in the Game
    • Amerika Podcast
    • BNR Perestrojkast
    • China Podcast
    • Column Corné van Zeijl
    • Crypto Cowboys
    • Cryptocast
    • De Ben Tiggelaar Podcast
    • Dé Klantenpodcast
    • De Legende van Satoshi Nakamoto
    • De Nieuwsdag
    • De Ondernemerskamer
    • De Technoloog
    • Een Jaar Burgemeester
    • Europa Update
    • Factcheck Europa
    • Het Bromvliegeffect
    • Het Nieuwe Geld
    • Honger
    • IJzige Tongen
    • Italië Podcast
    • Ochtendnieuws
    • Petrolheads
    • Podcast Top 40
    • De Strateeg
    • Space Cowboys
    • Spitsbrekers
    • The Road to Zandvoort
    • Ukrayina
    • Voeding van morgen
    • Vraag het Gommers
    • Werkprofessor
    • Zakendoen De Veranderaars
  • Partners
Oekraine

Rusland naar Veiligheidsraad om Oekraïne

  • BNR Webredactie
maandag 2 juni 2014, 11:19 Update: maandag 2 juni 2014, 13:25
Buitenlandcommentator Bernard Hammelburg: "Je moet Lavrov nageven dat hij iets benoemt waar iedereen zich zorgen over maakt."

Rusland vraagt de VN-Veiligheidsraad maandag om een onmiddellijk einde aan het geweld in Oekraïne. Ook wil het land dat er in het oosten van het land corridors worden ingesteld voor humanitaire hulp. Rusland dient daarvoor maandag een conceptresolutie in bij de Veiligheidsraad.

Sergej Lavrov. EPA
Sergej Lavrov. EPA

Dat heeft de Russische minister van Buitenlandse Zaken Sergej Lavrov gezegd.

Westerse landen hebben volgens Lavrov beloofd dat de situatie in Oekraïne zou verbeteren na de presidentsverkiezingen van eind mei, maar 'precies het tegenovergestelde gebeurt'.

“In de eerste plaats moet je hem (Lavrov, red.) nageven dat hij iets benoemt waar iedereen zich zorgen over maakt", zegt buitenlandcommentator Bernard Hammelburg. "De toestand in oost-Oekraïne is zo langzamerhand gewoon een burgeroorlog. Met luchtgevechten en alles erop en eraan, en tientallen doden en gewonden. Dus ik kan me voorstellen dat een van de vaste leden van de Veiligheidsraad zegt: we roepen de Raad bijeen om te kijken of we daar geen eind aan kunnen maken."

Politieke boodschap
Hammelburg vervolgt over Lavrov: "Dan heeft ‘ie natuurlijk een politieke agenda. Wat ‘ie wil is een eind aan alle gewelddadigheden. Ik neem aan dat de andere leden van de Veiligheidsraad, inclusief de VS,  daar geen bezwaar tegen zullen hebben. Maar er zit ook wel een soort politieke boodschap in alles wat de Russen zeggen op het ogenblik: ‘Het is allemaal een complot wat er aan de gang is, aangezet door Amerika’. Er zal nog wel wat worden geschaafd aan de tekst van die resolutie. Aan de andere kant denk ik: als de Amerikanen nou verstandig zijn en de Russen houden zich wat de resolutietekst betreft in, heb je kans dat de Amerikanen denken: ‘Nou, waarom niet. Dat kunnen we best steunen’.”

Gasschulden
Oekraïne heeft nog tot 9 juni de tijd om zijn gasschulden te vereffenen bij de Russische producent Gazprom. Moskou dreigde vanaf dinsdag de gaskraan dicht te draaien als Kiev niet met geld over de brug zou komen. Maar nu de Oekraïeners al omgerekend zo'n 575 miljoen euro van de schuld van enkele miljarden hebben betaald, stellen de Russen een eventuele gasblokkade uit.

Gazprom-topman Alexei Miller wil dat de Oekraïeners voor 9 juni de openstaande rekeningen tot en met mei hebben betaald. Zo niet, dan levert Rusland alleen nog aardgas dat vooraf is betaald, dreigt hij. Maar bij een volledige afbetaling zal het land korting op de gasprijs geven en directe handelsafspraken maken. Nu is de prijs omgerekend nog 356 euro per duizend kubieke meter, maar dat zou dalen naar 283 euro. Kiev wil echter een prijs van 197 euro.

Overleg
Rusland, Oekraïne en de Europese Unie gaan maandag voor de vierde keer om tafel over de gaskwestie. Het Oekraïense gas- en oliebedrijf Naftogaz heeft Gazprom een voorstel gedaan voor een nieuw, aangepast contract dat een gasblokkade moet voorkomen.

InternationaalOekraïneRuslandVeiligheidsraad
Deel dit artikel:

Aanbevolen podcasts

Commissie wil snel van Russische energie af door aanpassingen coronaherstelplannen EU-lidstaten

Superjachten aan de ketting: 'Het gaat om een grote sector in Nederland'

Liveblog | Zelenski wil alleen met Poetin praten; Hongarije roept noodtoestand uit

Volg de discussie via Facebook of Twitter

Doe mee aan de discussie op onze Facebookpagina of via Twitter (#bnr).
BNR Facebook BNR Twitter
live-studio-image

Populairste podcasts

Oekraïne-update dinsdag, dag 90

Marcel Bakker (LVNL) over de nieuwe verkeerstoren op Schiphol

Toekomst van Oekraïne | Han ten Broeke

Lobbypanel over het herstelplan voor de cultuursector

Yorick Naeff (BUX) over het einde van de beleggingshype

  • BNR Nieuwsradio

  • Contact
  • Frequenties
  • Files en flitsers
  • BNR Nieuwsbrief
  • Podcasts
  • RSS feed
  • Disclaimer
  • Zakelijke info

  • Dutch Podcast Awards
  • Adverteren
  • Podcast laten maken
  • Vacature plaatsen op BNR
  • Werken bij BNR
  • Stages
  • FD Mediagroep

  • Company.info
  • Energeia
  • ESB
  • FD
  • FD Mediagroep
  • Investment Officer
  • Listn
  • PensioenPro
  • Download de app

  • Privacy
  • Copyright
  • Cookies
  • Voorwaarden