'Nieuwe sancties raken Poetin wel degelijk'
De nieuwe sancties van de Verenigde Staten tegen Rusland zullen Vladimir Poetin wel degelijk rechtstreeks raken, denkt Ruslandcorrespondent Olaf Koens. Eén van de slachtoffers van de sancties isIgor Setjsin, dé topman van staatsoliebedrijf Rosneft.
De straffen strekken zich uit van een inreisverbod voor zeven Russische regeringsfunctionarissen tot bevroren tegoeden en sancties voor zeventien aan Poetin gerelateerde bedrijven. "Langzaam maar zeker wordt Poetin afgesloten van de buitenwereld en dit is wel een grote klap. De situatie stabiliseert zeker niet. Wat begon als een Oekraïens conflict breidt uit naar een internationaal niveau."
Roebel
Het zijn overigens nog niet de strengst mogelijke maatregelen, erkent Koens, maar stapje voor stapje wordt het wel steeds serieuzer. "Dat zie je ook aan de roebelkoers, die langzaam maar zeker onderuitgaat. Als je Poetin criminaliseert, komt dat toch hard aan." Maar, indachtig de derde wet van Newton: actie is reactie. De sancties zullen dan ook niet onbeantwoord blijven, al speelt Rusland voorlopig vooral mooi weer, met opmerkingen als "de sancties zijn een zegen voor Rusland De Amerikaanse militaire technologie ontwikkelen ze wel zelf".
Maar op korte termijn leveren de sancties wel degelijk behoorlijke economische schade op, al zijn de nadelige gevolgen voor Oekraïne nog niet echt goed in te schatten. "In zekere zin is men in Oekraïne wel blij met de aangescherpte sancties", zegt Koens vanuit Dnjepropetrovsk. Maar intussen wordt wel duidelijk dat het conflict steeds scherper komt te staan. De eerste Russische reactie liegt er niet om: "Walgelijk, natuurlijk zullen we reageren en onze maatregelen zullen behoorlijk breed zijn", zegt de Russische plaatsvervangend minister van Buitenlandse Zaken.