Ondernemen11 mei '23 09:48Aangepast op 11 mei '23 10:25

Bankrekeningen openen voor ondernemers moeilijk, 'je sluit hele groepen uit'

Auteur: Myrthe Koopman

Het is voor ondernemers steeds lastiger om een bankrekening te openen. Om dat op te lossen wil de Nederlandse Vereniging van Banken een zogeheten basisrekening in het leven roepen. Voorzitter Hans Biesheuvel van ondernemersvereniging ONL vindt dat een goed initiatief, maar stelt ook dat ondernemers voldoende met zo'n rekening moeten kunnen. 'Je wil niet dat er eeuwig een kruisje achter je naam staat.'

Het is voor ondernemers steeds lastiger om een bankrekening te kunnen openen. Om dat op te lossen wil de Nederlandse Vereniging van Banken een zogeheten basisrekening in het leven roepen.
Het is voor ondernemers steeds lastiger om een bankrekening te kunnen openen. Om dat op te lossen wil de Nederlandse Vereniging van Banken een zogeheten basisrekening in het leven roepen. (ANP / Patricia Rehe)
‘Banken zijn veel geld en tijd kwijt aan klantonderzoek en verdienen daardoor weinig aan zo'n rekening’
Hans Biesheuvel, voorzitter ONL

Biesheuvel ziet wel degelijk dat het aanvragen van een bankrekening voor zowel ondernemers als stichtingen en verenigingen een groot probleem vormt. 'Het is lastig, banken zijn veel geld en tijd kwijt aan klantonderzoek en verdienen daardoor weinig aan zo'n rekening. Daardoor zie je dat ervoor wordt gekozen om er liever geen te openen.' Volgens de voorzitter van ONL voelt men zich vervolgens niet welkom en wordt de economische dynamiek in Nederland beperkt.

Autohandelaren en escortservices

'Het is een gekke redenering dat je bedrijven in bepaalde categorieën stopt en als je daar als ondernemer in valt dan heb je pech. Dat terwijl er ook veel bonafide ondernemers tussen zitten die normale zakendoen', stelt Biesheuvel. Met name autohandelaren en escortservices worden bij voorbaat al in een bepaalde categorie geplaatst en daarmee uitgesloten, ziet de voorzitter van ONL.

Lees ook | 'Ondernemer, steek je kop niet in het zand'

Biesheuvel vindt dat onterecht, want 'als je een KVK-inschrijving en een btw-nummer hebt, heb je ook recht op een bankrekening'. Banken hebben echter te houden aan bepaalde witwasregels waardoor er terughoudend wordt omgegaan met het uitgeven van de bankrekening. Het is goed dat banken het witwassen willen tegengaan, maar onterecht dat bedrijven upfront worden uitgesloten, vindt Biesheuvel.

Poortwachtersfunctie

'Je zegt vooraf al dat ondernemers in een bepaalde sector malafide zijn en daardoor heb je geen recht op een rekening. Maar dan kan je geen enkele autohandel in Nederland meer toestaan, het is niet acceptabel.' De voorzitter van ONL is van mening dat de toezichthouder dan ook steeds verder doorschiet in de drang om de poortwachtersfunctie bij de banken neer te leggen. De banken mogen namelijk geen onderlinge informatie uitwisselen, dat zorgt voor een 'ingewikkelde positie'.

‘Als je een huis koopt vraag je ook niet waar iemand vandaan komt, de eigenaar heeft gewoon recht op water en stroom ’
Hans Biesheuvel, voorzitter ONL

Het invoeren van een basisrekening is volgens Biesheuvel al 'een stap voorwaarts'. Het risico daarvan is echter dat ondernemers mogelijk niet van genoeg diensten gebruik kunnen maken en eeuwig een bepaalde notering achter de naam blijven houden. 'Maar als je een huis koopt vraag je ook niet waar iemand vandaan komt, de eigenaar heeft gewoon recht op water en stroom. Dat moet ook zo zijn voor ondernemers, die moeten een rekening kunnen krijgen waar ze mee uit de voeten kunnen', bepleit Biesheuvel. 'In de ken ben ik blij dat er een initiatief komt, maar het blijft een lastige situatie.'

Lees ook | ING profiteert flink van hoge rente en beloont aandeelhouders


Deel dit artikel

Gerelateerde artikelen