It giet al 20 jaar net oan
Vandaag is het precies 20 jaar geleden dat er voor het laatste een Elfstedentocht werd verreden over de Friese wateren. Sindsdien is het rustig. De ijstoestand heeft het sinds 4 januari 1997 niet meer toegelaten om ‘de tocht der tochten’ te organiseren.
Na dagenlange vorst staken de rayonhoofden op 2 januari 1997 de hoofden bij elkaar. Voorzitter Henk Kroes sprak om 11.17 uur de bevrijdende woorden: it giet oan. Het aantal telefoongesprekken in Friesland steeg die dag van 10.000 naar 25.000 per 5 minuten en nog dezelfde dag waren alle hotelkamers in Leeuwarden bezet.
De tocht werd verreden bij temperatuur van -6 graden in de ochtend tot maximaal -3 in de middag. De gevoelstemperatuur lag op sommige moment zelfs op -18 graden. De wedstrijdrijders vertrokken om 5.30 uur uit Leeuwarden, waarna een kopgroep van vijf schaatser na 12 uur ’s middags als eerste weer terugkeerde in de Friese hoofdstad. Henk Angenent kwam als eerste over de streep:
Sindsdien is het dus al 20 jaar wachten op de drie beroemde Friese woorden. In 2012 en 2013 was een 16de Elfstedentocht dichtbij, in 2013 was de kans zelfs ‘groter dan ooit’. Toen in 2012 de Elfstedentocht nét niet doorging, nam BNR het initiatief in eigen hand en werd voormalig langebaanschaatser Ben van der Burg erop uitgestuurd voor een Benstedentocht.