BNR logo
  • Nieuws
  • Radio
    • Programmagids
    • AEX Factor
    • Baanbrekende Businessmodellen
    • Beleggerspanel
    • Beter
    • BNR Auto-Update
    • BNR Europa
    • BNR Mobility
    • BNR Sport
    • BNR's Big Five
    • Boardroompanel
    • Boekestijn en De Wijk
    • BREEKT
    • Column Ben van der Burg
    • Column Bernard Hammelburg
    • Column Jaap Jansen
    • Column Marianne Zwagerman
    • Column Paul Laseur
    • Crypto Update
    • Cryptocast
    • De Nationale Autoshow
    • De Nieuwe Wereld
    • De Ochtendspits
    • De Top van Nederland
    • De Wereld
    • Digitaal
    • Duurzaam
    • Economenpanel
    • Eyeopeners
    • Kees de Kort
    • Koplopers
    • Lobbypanel
    • Ondernemerspanel
    • Postma in Amerika
    • Spitsbrekers
    • Tech Update
    • The Daily Move
    • The Friday Move
    • Toon van de Week
    • Vastgoed Gezocht
    • Wereldveroveraars
    • Werkverkenners
    • Wetenschap Vandaag
    • Zakendoen
  • Gemist
    • Alle podcasts
    • All in the Game
    • Amerika Podcast
    • BNR Perestrojkast
    • China Podcast
    • Column Corné van Zeijl
    • Crypto Cowboys
    • Cryptocast
    • De Ben Tiggelaar Podcast
    • Dé Klantenpodcast
    • De Legende van Satoshi Nakamoto
    • De Nieuwsdag
    • De Ondernemerskamer
    • De Technoloog
    • Een Jaar Burgemeester
    • Europa Update
    • Factcheck Europa
    • Het Bromvliegeffect
    • Het Nieuwe Geld
    • Honger
    • IJzige Tongen
    • Italië Podcast
    • Ochtendnieuws
    • Petrolheads
    • Podcast Top 40
    • De Strateeg
    • Space Cowboys
    • Spitsbrekers
    • The Road to Zandvoort
    • Ukrayina
    • Voeding van morgen
    • Vraag het Gommers
    • Werkprofessor
    • Zakendoen De Veranderaars
  • Partners
Technologie

'Steviger optreden tegen datalekken'

  • BNR Webredactie
donderdag 28 december 2017, 15:35 Update: donderdag 28 december 2017, 17:37

Datalekken worden steeds vaker doorgegeven aan de Autoriteit Persoonsgegevens. De Autoriteit kan bij ernstige lekken een hoge boete opleggen, maar heeft tot nu toe alleen waarschuwingen gegeven, tot onvrede van de digitale burgerrechtenbeweging Bits of Freedom.

ANP

De privacywaakhond van de overheid kreeg in de eerste negen maanden van het jaar 7436 meldingen binnen over persoonlijke informatie die in verkeerde handen was gekomen: ongeveer twee keer zo veel als in dezelfde periode in 2016. De Autoriteit weet niet of de stijging van het aantal meldingen ook betekent dat het aantal datalekken zelf is toegenomen.

Bits of Freedom

Onderzoeker Rejo Zenger van Bits of Freedom gaat ervan uit dat het aantal gemelde lekken 'vele malen lager' is dan het werkelijke aantal. Hij is er niet over te spreken dat de Autoriteit Persoonsgegevens nog altijd geen boetes heeft uitgedeeld. 'Het is een probleem dat al heel lang bestaat en het wordt tijd dat we dat eens een keertje onder de knie krijgen.' Volgens Zenger is er meer preventie nodig. 'Omdat we natuurlijk zien dat er nog steeds heel veel datalekken zijn en dat bedrijven nog steeds datalekken proberen geheim te houden. Heel eerlijk gezegd denk ik dat een steviger optreden hier eigenlijk wel heel belangrijk is.'

Aleid Wolfsen, voorzitter van de Autoriteit Persoonsgegevens: 'Je mag volgens de wet pas een boete opleggen als iemand opzettelijk toegang heeft gegeven tot die data of opzettelijk de beveiliging niet op orde heeft. Dat is vaak niet het geval, gelukkig.'

Ook het opzettelijk niet melden van een lek kan een boete opleveren. 'Alleen, daar is tot op heden heel lastig achter te komen omdat wij krap bezet zijn in de mensen. Komend jaar gaan wij sterk groeien', zegt Wolfsen. Hij wijst er bovendien op dat vanaf 25 mei 2018 de drempel van 'opzet' verdwijnt. 'Dan is de kans op boetes zeer groot in bijna alle gevallen.'

Privacy-expert Elisabeth Thole (Van Doorne Advocaten) denkt dat het door angst voor reputatieschade kan komen wanneer bedrijven een datalek niet melden, maar ook door onbekendheid met de regels. 'Veel bedrijven weten niet eens wanneer er sprake is van een datalek dat je moet melden.'

Het aantal gemelde hacks is vrij laag. In 6 procent van de gevallen lekt informatie uit doordat iemand binnendringt in de computersystemen van een bedrijf of organisatie. Meestal gaat het mis wanneer iemand persoonsgegevens per ongeluk naar de verkeerde ontvanger stuurt. De meeste lekken treffen de sectoren gezondheid en welzijn, openbaar bestuur en financiële dienstverlening. De gegevens die naar buiten komen, zijn vooral naam, adres, woonplaats, geslacht, geboortedatum en leeftijd.

Uber

Het belangrijkste lek was bij taxi-app Uber. Hackers maakten vorig jaar de gegevens van 57 miljoen klanten en ongeveer 600.000 chauffeurs wereldwijd buit. Het ging onder meer om namen, e-mailadressen, telefoonnummers en rijbewijsnummers. Onder de gedupeerden waren 174.000 Nederlanders. Uber betaalde de daders 100.000 dollar om de diefstal stil te houden en de data te vernietigen. Uber zweeg bovendien lang tegen de autoriteiten. De nieuwe topman van het bedrijf bracht de diefstal onlangs pas naar buiten. Of Uber een boete van de Autoriteit Persoonsgegevens moet krijgen, wordt nog onderzocht, zegt Wolfsen.

HackingPrivacyTechnologie
Deel dit artikel:

Aanbevolen podcasts

Wat als we de baas over ons eigen medische dossier zijn?

Wat er de laatste tijd allemaal gebeurde aan boord van de James Webb Telescoop

Lichaamsgassen meten met wearables

Volg de discussie via Facebook of Twitter

Doe mee aan de discussie op onze Facebookpagina of via Twitter (#bnr).
BNR Facebook BNR Twitter
live-studio-image

Populairste podcasts

Er is geen uitweg meer in de kwestie Sanderink

Oekraïne-update dinsdag, dag 83

Opinie | Een machtsspel binnen de ECB

Lobbypanel over arbeidsmigratie

Opinie | Poetins diefstal

  • BNR Nieuwsradio

  • Contact
  • Frequenties
  • Files en flitsers
  • BNR Nieuwsbrief
  • Podcasts
  • RSS feed
  • Disclaimer
  • Zakelijke info

  • Dutch Podcast Awards
  • Adverteren
  • Podcast laten maken
  • Vacature plaatsen op BNR
  • Werken bij BNR
  • Stages
  • FD Mediagroep

  • Company.info
  • Energeia
  • ESB
  • FD
  • FD Mediagroep
  • Investment Officer
  • Listn
  • PensioenPro
  • Download de app

  • Privacy
  • Copyright
  • Cookies
  • Voorwaarden