BNR logo
  • Nieuws
  • Radio
    • Programmagids
    • AEX Factor
    • Baanbrekende Businessmodellen
    • Beleggerspanel
    • Beter
    • BNR Auto-Update
    • BNR Europa
    • BNR Mobility
    • BNR Sport
    • BNR's Big Five
    • Boardroompanel
    • Boekestijn en De Wijk
    • BREEKT
    • Column Ben van der Burg
    • Column Bernard Hammelburg
    • Column Jaap Jansen
    • Column Marianne Zwagerman
    • Column Paul Laseur
    • Crypto Update
    • Cryptocast
    • De Nationale Autoshow
    • De Nieuwe Wereld
    • De Ochtendspits
    • De Top van Nederland
    • De Wereld
    • Digitaal
    • Duurzaam
    • Economenpanel
    • Eyeopeners
    • Kees de Kort
    • Koplopers
    • Lobbypanel
    • Ondernemerspanel
    • Postma in Amerika
    • Spitsbrekers
    • Tech Update
    • The Daily Move
    • The Friday Move
    • Toon van de Week
    • Vastgoed Gezocht
    • Wereldveroveraars
    • Werkverkenners
    • Wetenschap Vandaag
    • Zakendoen
  • Gemist
    • Alle podcasts
    • All in the Game
    • Amerika Podcast
    • BNR Perestrojkast
    • China Podcast
    • Column Corné van Zeijl
    • Crypto Cowboys
    • Cryptocast
    • De Ben Tiggelaar Podcast
    • Dé Klantenpodcast
    • De Legende van Satoshi Nakamoto
    • De Nieuwsdag
    • De Ondernemerskamer
    • De Technoloog
    • Een Jaar Burgemeester
    • Europa Update
    • Factcheck Europa
    • Het Bromvliegeffect
    • Het Nieuwe Geld
    • Honger
    • IJzige Tongen
    • Italië Podcast
    • Ochtendnieuws
    • Petrolheads
    • Podcast Top 40
    • De Strateeg
    • Space Cowboys
    • Spitsbrekers
    • The Road to Zandvoort
    • Ukrayina
    • Voeding van morgen
    • Vraag het Gommers
    • Werkprofessor
    • Zakendoen De Veranderaars
  • Partners
Ben van der Burg

Instagram kan niet stelen

  • Ben van der Burg
donderdag 4 augustus 2016, 22:17 Update: vrijdag 5 augustus 2016, 9:53
Ben van der Burg | Instagram kan niet stelen

De discussie, wie de uitspraak van wie gestolen heeft, moet nog worden beslecht. Voor nu kunnen we het erop houden dat de dichter T.S. Elliot in 1920 schreef: “Immature poets imitate; mature poets steal.” Hij legde uit dat slechte dichters beschadigen wat ze overnemen, omdat de samenhang niet gevonden wordt. Goede dichters maken het beter.

Ben van der Burg
Ben van der Burg

Ze smeden de diefstal tot een geheel dat uniek en volkomen verschillend van de oorsprong is. Kunstenaar Pablo Picasso maakte ervan: “good artists copy; great artists steal.” Steve Jobs nam jaren later deze uitspraak over. Reclamemaker Edward Bardoel kwam op zijn beurt weer met een variant.

Bardoel zag een foto van de zomercampagne van 538 en herkende het beeld. Hij bekeek thuis een boek van fotograaf Carli Hermès en inderdaad: Hermès had ooit een jonge vrouw gefotografeerd met een kat tussen haar gespreide benen. Bardoel: 'Ik ben het helemaal niet eens met het principe 'beter goed gejat dan slecht verzonnen'.' Een mini-rel werd geboren over goed kopiëren, slecht verzinnen en de moraal hierover. Terwijl de campagne van 538 uniek en volkomen verschillend van de oorspronkelijke is.

Een populaire functionaliteit op de foto-applicatie Snapchat is Stories. Je maakt een paar foto’s, voegt ze toe aan je Stories en je volgers kunnen ze bekijken. Na 24 uur verdwijnen ze. Waarom het werkt? Op Snapchat kun je een moment snappen, een moment dat weer vervliegt, dat geeft weinig sociale druk. Daarnaast kun je op Snapchat eenvoudige geinige fotobewerkingen toevoegen en snappen je ouders niet hoe Snapchat werkt.

Aangezien Snapchat onder jongeren de meest favoriete applicatie van dit moment is, voegde Instagram afgelopen week Stories toe aan zijn applicatie. Volgers spraken over een oorlogsverklaring, want hoe kon Facebooks Instagram zo schaamteloos de Story-functie van Snapchat kopiëren?

Door het volgens Instagram-baas Kevin Systrom beter te maken. Hij vertelde in de verhaallijn van T.S. Eliot dat het er niet toe doet wie iets als eerste maakt, het gaat erom wat je ermee doet. Hij noemde voorbeelden als de filters van Instagram, de timeline van Facebook en de hashtags van Twitter. Alleen mist hij hier een punt.

Want Snapchat Stories is goed omdat het past bij de kern van Snapchat. Je maakt een foto die weer verdwijnt. De kern Facebooks Instagram draait echter om die ene unieke foto met een mooi filter voor de eeuwigheid, die zoveel mogelijk likes moet opleveren. Door nu ook foto’s op Instagram te laten verdwijnen doe je slechts Snapchat na en voeg je niets toe aan de oorsprong.

Goed stelen is een kunst.

Ben van der BurgColumnOpinie
Deel dit artikel:

Volg de discussie via Facebook of Twitter

Doe mee aan de discussie op onze Facebookpagina of via Twitter (#bnr).
BNR Facebook BNR Twitter
live-studio-image

Populairste podcasts

Oekraïne-update donderdag, dag 85

Russische blunders leiden niet automatisch tot verlies

Geloofwaardigheid gewist, premier gebleven

Wantrouwen en doofpot-Nokia's

#129 ‘WIT WORDT WEGGEDRUKT’

  • BNR Nieuwsradio

  • Contact
  • Frequenties
  • Files en flitsers
  • BNR Nieuwsbrief
  • Podcasts
  • RSS feed
  • Disclaimer
  • Zakelijke info

  • Dutch Podcast Awards
  • Adverteren
  • Podcast laten maken
  • Vacature plaatsen op BNR
  • Werken bij BNR
  • Stages
  • FD Mediagroep

  • Company.info
  • Energeia
  • ESB
  • FD
  • FD Mediagroep
  • Investment Officer
  • Listn
  • PensioenPro
  • Download de app

  • Privacy
  • Copyright
  • Cookies
  • Voorwaarden