Column Bernard Hammelburg | Oekraïense grootgraaiers
We doen wel eens wat lacherig over Mark Rutte’s Haagse bovenwoning en zijn oude Saab, of Jeroen Dijsselbloem die hypothecair onder water staat, maar als ik de verhalen lees over de zakkenvullerij in Oekraïne, geef mij dan maar die lekkere, Hollandse kneuterigheid.
Volgens mij is de mate van zelfverrijking in dictaturen omgekeerd evenredig aan de mate van de armoede. In het Roemenië van Nicolae Ceausescu hadden de mensen nauwelijks te eten. Toen hij in 1989 werd afgezet, trof zijn verbijsterde volk in zijn paleis een schat die niet onderdeed voor de Britse kroonjuwelen, en buitenlandse bankrekeningen met een miljard dollar.
Viktor Janoekovitsj bleek ook zo’n graaier te zijn. Zijn burgers namen afgelopen weekend een kijkje in het bling-landgoed bij Kiev van waaruit het was gevlucht. Het houdt, zoals de Britse Independent schreef, het midden tussen het paleis van Ceausescu en Michael Jackson’s Neverland. Je vindt er een model van een Spaans galjoen, een kinderboerderij, een gigantische sauna, een garage vol peperdure oude auto’s, alle vloeren natuurlijk van glimmend marmer, gouden kranen. Een paar posten uit de boekhouding: een beeld van een wild zwijn, 115.000 dollar, 12 miljoen in contanten, 110.000 aan gordijnen, 1,5 miljoen aan planten.
Julia Timochenko – u weet wel, die blonde mevrouw met die vlecht – kan er ook wat van. Toen ze nog gewoon donker haar had, klom ze via dubieuze relaties en met een partner die nu in Amerika in het gevang zit, op tot miljardair in de gasindustrie. Eenmaal in de politiek werkte de ‘gas prinses’ met behulp van een PR-bureau en modehuizen aan haar uiterlijk, dat haar merk werd. Met zeven jaar gevangenisstraf werd ze misschien onredelijk hard aangepakt, maar dat ze als premier corrupte deals sloot met Gazprom is niet minder waar.
En dat alles in een land dat technisch gesproken failliet is. Het gaat in Oekraïne niet alleen om etnische en culturele verschillen. Het gaat ook gewoon om ordinaire diefstal door grootgraaiers. Ze willen daar een premier met een bovenwoning en oude Lada.
Bernard Hammelburg
===
Bernard Hammelburg (bernard.hammelburg@bnr.nl) is buitenlandcommentator van BNR Nieuwsradio. Luister ook elke donderdag om 15.00 naar zijn vaste programma, BNR De Wereld, met scherpe analyses over Europa, de internationale politiek en met prominente gasten. En volg zijn blog op BNR.nl/dewereld.