BNR logo
  • Nieuws
  • Radio
    • Programmagids
    • AEX Factor
    • Baanbrekende Businessmodellen
    • Beleggerspanel
    • Beter
    • BNR Auto-Update
    • BNR Europa
    • BNR Mobility
    • BNR Sport
    • BNR's Big Five
    • Boardroompanel
    • Boekestijn en De Wijk
    • BREEKT
    • Column Ben van der Burg
    • Column Bernard Hammelburg
    • Column Jaap Jansen
    • Column Marianne Zwagerman
    • Column Paul Laseur
    • Crypto Update
    • Cryptocast
    • De Nationale Autoshow
    • De Nieuwe Wereld
    • De Ochtendspits
    • De Top van Nederland
    • De Wereld
    • Digitaal
    • Duurzaam
    • Economenpanel
    • Eyeopeners
    • Kees de Kort
    • Koplopers
    • Lobbypanel
    • Ondernemerspanel
    • Postma in Amerika
    • Spitsbrekers
    • Tech Update
    • The Daily Move
    • The Friday Move
    • Toon van de Week
    • Vastgoed Gezocht
    • Wereldveroveraars
    • Werkverkenners
    • Wetenschap Vandaag
    • Zakendoen
  • Gemist
    • Alle podcasts
    • All in the Game
    • Amerika Podcast
    • BNR Perestrojkast
    • China Podcast
    • Column Corné van Zeijl
    • Crypto Cowboys
    • Cryptocast
    • De Ben Tiggelaar Podcast
    • Dé Klantenpodcast
    • De Legende van Satoshi Nakamoto
    • De Nieuwsdag
    • De Ondernemerskamer
    • De Technoloog
    • Een Jaar Burgemeester
    • Europa Update
    • Factcheck Europa
    • Het Bromvliegeffect
    • Het Nieuwe Geld
    • Honger
    • IJzige Tongen
    • Italië Podcast
    • Ochtendnieuws
    • Petrolheads
    • Podcast Top 40
    • De Strateeg
    • Space Cowboys
    • Spitsbrekers
    • The Road to Zandvoort
    • Ukrayina
    • Voeding van morgen
    • Vraag het Gommers
    • Werkprofessor
    • Zakendoen De Veranderaars
  • Partners
Bernard Hammelburg

Column Bernard Hammelburg | Geen deuk in een pakje boter

  • Bernard Hammelburg
woensdag 2 april 2014, 6:49
Column Bernard Hammelburg | Geen deuk in een pakje boter

Wat een afschuwelijke baan moet dat zijn – Amerikaans minister van buitenlandse zaken. John Kerry vliegt kriskras de wereld over en is hard onderweg het record van zijn voorgangster, Hillary Clinton, te breken.

Zij klokte na vier jaar bijna een miljoen luchtmijlen – 1,8 miljoen kilometer – en bezocht 112 landen. Het trieste is dat ze met al dat gereis niet één groot conflict wist op te lossen. En ook John Kerry, misschien wel de vlijtigste man ter wereld, heeft nog geen deuk in een pakje boter geslagen.

Neem deze week. Kerry was onderweg naar het Midden-Oosten om de Israëlische en Palestijnse leiders, Netanyuahu en Abbas, de mantel uit te vegen over wat in zijn ogen sabotage is van zijn vredesproces. Onderweg onderbrak hij plotseling zijn reis voor een stop in Parijs, waar hij vier uur lang met zijn Russische collega Lavrov over Oekraïne sprak. Dat hadden ze al tig keer gedaan, maar nu hadden hun bazen, Obama en Poetin, met elkaar gebeld, dus – hupsakee, maar weer eens proberen.

Wat iedereen zag aankomen, gebeurde: het gesprek liep vast. Steeds om dezelfde reden: Kerry dreigt met sancties en meer NAVO-acties langs de Russische grens. Lavrov trekt zich daar niets van aan. Rusland gaat door met de Sovjetisering van het oude machtsgebied, wendt zich af van Europa en richt zich op Azië, waar potentiële gasklanten zoals China niet zeuren over de Russische territoriale ambities. Kerry wil dat maar niet inzien, of is in elk geval machteloos. 

Egypte en Syrië analyseerde hij verkeerd, en hetzelfde dreigt voor het Midden-Oosten. Hij legde de Israëliërs en Palestijnen een uitstekend vredesplan voor, maar de Israëliërs en Palestijnen zelf willen klaarblijkelijk niet. Netanyahu blijft de Palestijnen provoceren met de bouw van nederzettingen, en Abbas pest terug door de Israëlische wens te blokkeren om als Joodse staat te worden erkend. Het vredesplan heeft een deadline: 29 april. Die gaan ze niet halen, en dus praat Kerry nu over een ‘raamwerk voor een plan’, een slap aftreksel. Of zelfs dat er komt is nog maar de vraag. Misschien komt er wel helemaal niets.

Kerry vliegt Hillary dus letterlijk en figuurlijk achterna: eindeloos rondjes draaien rond de aarde, als een diplomatieke astronaut, zonder enig tastbaar resultaat. Wat een hondenbaan.

Bernard Hammelburg

===

Bernard Hammelburg (bernard.hammelburg@bnr.nl) is buitenlandcommentator van BNR Nieuwsradio. Luister ook elke donderdag om 15.00 naar zijn vaste programma, BNR De Wereld, met scherpe analyses over Europa, de internationale politiek en met prominente gasten. En volg zijn blog op BNR.nl/dewereld.

Bernard HammelburgOpinie
Deel dit artikel:

Volg de discussie via Facebook of Twitter

Doe mee aan de discussie op onze Facebookpagina of via Twitter (#bnr).
BNR Facebook BNR Twitter
live-studio-image

Populairste podcasts

Megalomane mannen en social media

Oekraïne-update maandag, dag 82

#128: Jeroen Akkermans ziet een patroon in de door Rusland gevoerde oorlogen

Opinie | Stille staatsgreep

Het Faillissement | Reinout Vriesendorp

  • BNR Nieuwsradio

  • Contact
  • Frequenties
  • Files en flitsers
  • BNR Nieuwsbrief
  • Podcasts
  • RSS feed
  • Disclaimer
  • Zakelijke info

  • Dutch Podcast Awards
  • Adverteren
  • Podcast laten maken
  • Vacature plaatsen op BNR
  • Werken bij BNR
  • Stages
  • FD Mediagroep

  • Company.info
  • Energeia
  • ESB
  • FD
  • FD Mediagroep
  • Investment Officer
  • Listn
  • PensioenPro
  • Download de app

  • Privacy
  • Copyright
  • Cookies
  • Voorwaarden