Column Eugène Roorda | Kletsmajoormarketing
De Consumentenbond heeft Albert Heijn genomineerd voor de Kletsmajoor Award! Hun guacamoledipsaus bevat slechts 0.7 procent avocadopoeder en dat vindt de Consumentenbond zwaar onvoldoende, vandaar deze nominatie.
Ook de bosbessensap van Rivella moet oppassen; men claimt een puur natuurlijke inhoud terwijl er synthetische zoetstoffen zijn bijgevoegd. De Consumentenbond verzamelt vanaf nu producten met een misleidende verpakking waarop onterechte beloftes staan.
Sterker, men is op zoek naar producten die met een smoes worden verkocht! De bedoeling van dit offensief is om de consument beter te informeren over de marketingtrucs die fabrikanten hanteren.
Want denkt de Consumentenbond in al haar goedheid: een geïnformeerde consument is een wakkere consument en een wakkere consument laat zich niet langer om de tuin leiden door de kletspraatjes van de marketing. Ik moet u zeggen, dit vind ik een ontroerend initiatief.
Het laat precies zien in welke mentale gesteldheid een bejaard orgaan als de Consumentenbond verkeert. Het is een bond van overgebleven wereldverbeteraars, waarschijnlijk gesubsidieerd, bemand en bevrouwd door redelijk kansloze types.
Ik bedoel: alleen al het woordgebruik. Kletsmajoor is typisch een woord uit de jaren '50 vorige eeuw en ook het woord smoesje hoor je alleen nog uit het gerimpelde bekje van een ouwe boerin. Foei! is waarschijnlijk ook een woord wat dagelijks valt in de muffe burelen van de bondsclub. Kletspraat, smoesjes… schavuiten zijn het, die fabrikanten! Wat een heerlijke 'Debiteuren Crediteuren'-club.
Kennelijk wil de Consumentenbond zichzelf meer werk verschaffen, nou, ze kunnen aan de bak. In een gemiddelde supermarkt staan tussen de 10.000 en 20.000 producten en ik kan ze nu al zeggen: het zijn allemaal geraffineerde kunstwerkjes vermomd met kletspraat en smoesjes.
Bedacht door hoog intelligente smoesjesverkopers, bedoeld om ons geld uit de zak te kloppen. Die sport heet verleiding.
En verleiding en misleiding zitten op dezelfde planeet. Zelf denk ik wel eens dat misleiding feitelijk de basis vormt van elke verleiding.
Als de Consumentenbond in 2030 klaar is met de supermarkten dan kunnen ze de autobranche, de mode, de cosmetica en misschien zelfs politieke smoesjes onder de loep gaan nemen. Ik voorzie dus enorme werkgelegenheid bij de Consumentenbond.
Opleiding niet vereist; gevoel voor humor een must. Wie o wie? Mij lijkt het een wereldbaan.