Column Kees de Kort | Met een vergrootglas
Het CPB presenteerde gisteren de cijfers over de wereldhandel. Die groeit wel, maar 'met een vergrootglas', aldus BNR's macro-econoom Kees de Kort.
"Trekt de wereldeconomie aan of doet het dat niet? Een indicatie daarvoor is de ontwikkeling van de wereldhandel. En toevallig is het CPB in Nederland de organisatie die dat heel scherp in de gaten houdt. Elke maand komen ze met cijfers, dus gister was het weer zo ver: de cijfers over juni en de maanden daarvoor. Nou. Er staat een plusje. Met een vergrootglas. Over het eerste half jaar van 2014. Dan zou je denken, wat maakt het uit? Het CPB rekent zelf met 2,5 procent groei dit jaar. Dat gaan we waarschijnlijk niet halen, dus hoe we tot 2,5 procent moeten komen, is mij niet helemaal duidelijk.
En het IMF rekent met 4 procent groei dit jaar en tot nu toe staan we nog niet eens op 1 procent. Dus ik denk dat de ontwikkeling van de wereldhandel initieert dan met een aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid het IMF de groeiprognoses voor de wereldeconomie de komende tijd gaat bijstellen naar beneden. Want de wereldhandel ontwikkelt zich op geen enkele manier zoals ze hoopten."