Amerikaanse overheid wacht 'hete herfst'
Het consumentenkrediet in de Verenigde Staten is weer fors gestegen. Volgens BNR’s macro-econoom Kees de Kort komt dat door twee grote posten: auto’s en studieleningen.
'De Amerikaanse economie groeit – als het een beetje meezit – met twee, tweeënhalf procent per jaar', legt De Kort uit. 'Maar die auto- en studieleningen groeien met zeven á acht procent per jaar. Dat zijn echt explosieven stijgingen, dat gaat helemaal nergens over.'
Terwijl de kredieten stijgen, daalt de autoverkoop in de Verenigde Staten juist. Volgens De Kort wordt geprobeerd om tegen iedere prijs de Amerikanen zo ver te krijgen dat ze auto’s kopen. Ook voor de groei van de studieleningen heeft De Kort een verklaring. 'Mijn verhaal is dat ik denk dat toch nog wel wat mensen die studielening als uitkering gebruiken. Die stijging van de uitstaande studieschuld is zo groot, dat past gewoon niet bij het aantal mensen dat aan het studeren is.'
Consumentenvertrouwen
Het aantal schulden stijgt, maar het vertrouwen van de Amerikaanse consument gaat bergafwaarts. Met de komst van president Trump zouden er andere tijden aanbreken, maar dat loopt zo’n vaart nog niet, vertelt De Kort. 'Het vertrouwen van de consument begint langzaam aan wat af te brokkelen. Het gaat langzaam, maar in vergelijking met een paar maanden geleden staan er gewoon lagere cijfers.' Hetzelfde verhaal geldt volgens De Kort voor het Amerikaanse midden- en kleinbedrijf.
Amerikaanse schuldenplafond
En over schulden gesproken: ook de Amerikaanse overheid wordt volgens De Kort na de zomer geconfronteerd met problemen. 'De Amerikaanse overheid mag niet meer lenen. Zoveel is zeker, want het schuldenplafond is bereikt. Maar er worden wel belastingen betaald. Tot nu toe kunnen de uitgaven gefinancierd worden uit het geld dat binnen komt. Ze verwachten dat aan het einde van de zomer de belastinginkomsten niet meer toereikend zijn om aan de uitgaven te voldoen. Eind augustus, begin september, dan ontstaat een groot probleem. Dan moet het schuldenplafond echt verhoogd worden en dat gaat natuurlijk weer een reden zijn voor een heleboel politieke onrust. De zomer gaat wel voorbij, maar het kan weleens een hete herfst gaan worden wat dat betreft.'

Kees de Kort
Econoom Kees de Kort geeft bankenmannetjes en mannetjes met roze brillen een veeg uit de pan, met zijn 'realistische kijk' op de beurs. Zo is het..