Column Rob Jansen | Een warme handdruk en de groeten thuis!
Dat krijgen de Grieken van ABN Amro. Wat ze niet krijgen, is een cadeautje van 880 miljoen euro van de bank.
Volgens de Grieken moet ABN Amro netjes meedoen met de schuldreductie voor de Grieken, maar ABN Amro houdt zijn poot stijf.
Vrijwel alle banken die Griekse staatsobligaties in bezit hebben, doen mee met de schuldsanering. Daardoor smelt de Griekse schuldenberg met honderden miljarden. Het was een eis van de Europese leiders: niet alleen de belastingbetaler draait op voor de Griekse redding, ook banken dragen hun steentje bij.
Toch was ABN Amro verrast dat zij op de lijst van banken stonden die een groot deel van hun vorderingen moeten kwijtschelden. Ten eerste heeft ABN Amro geen Griekse staatsobligaties in portefeuille. Wel heeft de bank geld geleend aan Griekse staatsbedrijven waarvoor de Griekse overheid garant staat. Ten tweede zijn die leningen verstrekt onder Brits recht, niet onder Grieks recht.
Blijkbaar vindt ABN Amro dat ze juridisch sterk staan, maar dat maakt het probleem voor minister De Jager alleen maar lastiger. Hij is namens alle Nederlanders eigenaar van ABN Amro. En juist hij heeft sterk aangedrongen op een bijdrage van de banken aan de Griekse schuldencrisis.
Het is natuurlijk niet uitgesloten dat ABN Amro deze zaak voor de rechter glansrijk wint. Voor de positie van De Jager in Europa is het natuurlijk desastreus. Als hij nog eens een grote broek aantrekt over de aanpak van sjoemelende Zuid-Europese landen, krijgt hij ongetwijfeld een warme handdruk en de groeten thuis!
Rob Jansen
---
BNR-beurscommentator Rob Jansen bekijkt iedere dag de ontwikkelingen op de beurzen. Wat is er aan de hand en wat kunnen we verwachten? Lees alle columns van Rob hier, of volg Rob op Twitter.