Geniet ervan zolang het kan
Dat de economie voor het eerst in tien jaar tijd zo sterk gegroeid is, verbaast BNR-macro-econoom Kees de Kort niets. Maar, waarschuwt hij: geniet ervan zolang het kan, want het zal niet eeuwig duren.
Ook De Kort vindt de economische groei zoals het CBS vanochtend rapporteerde er goed uitzien. Maar dat was ook niet zo verrassend, want het aantal plusjes bleef het afgelopen jaar toenemen en het aantal minnetjes bleef afnemen. ‘Dan komt er natuurlijk een fatsoenlijk cijfer uit, dat kan niet anders.’ Bedenk daarbij ook dat álles meezit, ziet hij. De rente is laag, de wereldeconomie maakt geen grote sprongen, er is geen politieke onrust en mensen krijgen vertrouwen. Dat maakt dat mensen weer gaan consumeren en investeren. ‘Niks mis mee’.
Er zijn nog wat drempeltjes
Maar de langetermijnverhalen, zoals schulden, de vergrijzing, automatisering, productiviteit en het optreden van de ECB, zorgen nog voor 'wat drempeltjes waar de economie overheen moet voordat we helemaal uit dat dal zijn'. Ook de banen nam het CBS onder de loep. Het grote beeld is dat het beter gaat op de arbeidsmarkt, maar kijk eens naar de kwaliteit ervan, zegt De Kort. ‘De loonontwikkeling is matig. Het aantal gewerkte uren is nu misschien twee procent hoger dan acht jaar geleden. Dus het gaat allemaal beter, maar niet iedereen profiteert mee. Geniet ervan zolang het kan, maar denk niet dat het blijft duren.’

Kees de Kort
Econoom Kees de Kort geeft bankenmannetjes en mannetjes met roze brillen een veeg uit de pan, met zijn 'realistische kijk' op de beurs. Zo is het..