Nederlanders willen verbod op vuurwerk
Een meerderheid van de Nederlanders is voor een vuurwerkverbod. Het vuurwerk wordt door driekwart van onze landgenoten beschouwd als bron van overlast.
Uit een peiling van onderzoeksbureau No Ties in opdracht van de GroenLinks-raadsleden Arno Bonte (Rotterdam) en David Rietveld (Den Haag) blijkt dat twee derde van de Nederlanders voor een verbod op consumentenvuurwerk is.
No Ties stelt dat bij de kiezers van alle partijen een meerderheid voor een vuurwerkverbod is. GroenLinks scoort daarbij met 78 procent het hoogste, CDA en VVD met elk 57 procent het laagste.
Professionele vuurwerkshows
De uitkomsten komen goed van pas voor Bonte en Rietveld, die al langer strijden voor een verbod op consumentenvuurwerk. In 2009 verzamelden ze 65 duizend handtekeningen voor een burgerinitiatief om vuurwerk te verbieden. De raadsleden willen dat rond de jaarwisseling alleen nog professionele vuurwerkshows worden georganiseerd.
Taboe
Bonte en Rietveld willen dat het "taboe op het vuurwerkverbod'' wordt doorbroken. "De houdbaarheidsdatum van de Nederlandse vuurwerktraditie is verlopen. Het is hoog tijd dat die traditie wordt gemoderniseerd", vindt Bonte. De GroenLinksers hebben aan minister Ivo Opstelten (Veiligheid en Justitie) gevraagd of gemeenten in de toekomst zelf mogen bepalen of ze vuurwerk willen verbieden.