UEFA lanceert nieuwe formule vanaf 2024
Vanaf 2024 gaat de Champions League er anders uitzien en in de komende weken horen we van de UEFA hoe. Uitgelekt tot nu toe: er komen meer wedstrijden, het wordt spannender want de poules verdwijnen én de topclubs gaan profiteren. 'Wel innovatief, maar financiële verschillen tussen clubs kunnen hiermee worden uitvergroot', zegt Jacco Swart, die vertegenwoordigt nationale competities als algemeen directeur European Leagues.
Beluister ook | European Super League krijgt handen en voeten
Hoofd boven water houden
De nationale competities, die zien nog wel wat beren op de weg. Ook in de Eredivisie kan het plan niet per se goed uitpakken. 'Het hangt ervan af vanuit welke voetballiefhebber je het bekijkt. Door de week heb je het misschien meer naar je zin als Juventus-fan, omdat er meer spannendere wedstrijden zijn vanaf het begin in de Champions League. Als ADO Den Haag-fan kan je het minder goed naar je zin krijgen omdat ADO Den Haag het nog moeilijker kan krijgen om het hoofd boven water te houden in de Eredivisie', zegt Swart.
Aantrekkelijk model
De UEFA heeft het plan bedacht om de opzet radicaal te veranderen. Nu is het zo dat alle 32 clubs worden opgedeeld in acht poules van vier clubs. Die spelen allemaal gewoon uit en thuis tegen elkaar, zes wedstrijden in totaal. 'Dat systeem gaat worden losgelaten en er komen vier clubs bij. Dan gaan 36 clubs in een competitie spelen tegen een beperkt aantal tegenstanders en maar een keer uit en thuis. Dat kunnen ze via een eerlijk lotingsysteem inrichten zodat dat ook tot een eerlijke competitie leidt. Dat model is best aantrekkelijk. De nummers een tot en met acht kwalificeren zich rechtstreeks voor de fase na de winterstop. De nummers negen tot en met 24 gaan onderling in een soort tennisranking een knock-out-wedstrijd spelen. En de winnaars daarvan komen ook in de play offs terecht.'
Luister terug | Betaald voetbal heeft overheidssteun nodig